Zaujímavosti o TURECKU

Turecko sa rozprestiera medzi dvoma kontinentmi, a symbolicky ho spája monumentálny Bosporský most v Istanbule. Krajina svojou polohou, rozlohou (780 000 km², z toho 97% na ázijskom kontinente) a počtom obyvateľov (68 miliónov) patrí medzi najvýznamnejšie v celom regióne východného Stredomoria a Blízkeho východu. Veľkú časť vnútorného Turecka vypĺňa rozsiahla náhorná plošina Anatólia, ktorá je takmer po celom obvode lemovaná horami. Najvyššou horou je 5 165 m vysoký Ararat na severovýchode krajiny. Turecké pobrežie je popri Istanbule hlavným lákadlom krajiny.

Zatiaľ čo vody Stredozemného mora obmývajú v oblasti Antalye a Side krásne nekonečné pláže, v oblasti Marmarisu a Bodrumu tvorí Egejské more čarovné zátoky obklopené svahmi, pokrytými stredomorskými píniami.

Vzhľadom na rozlohu krajiny sa podnebie v jednotlivých častiach výrazne líši. Zatiaľ čo vnútrozemské kontinentálne podnebie prináša horúce letá a veľmi chladné zimy, na stredomorskom pobreží panuje príjemné teplé subtropické počasie, ktoré spôsobuje, že letná turistická sezóna je veľmi dlhá a trvá od apríla až do začiatku novembra.

Aj keď sa poľnohospodárstvom živí cca 45% obyvateľov, sektory ekonomiky súvisiace s cestovným ruchom zohrávajú stále významnejšiu rolu v hospodárstve krajiny. Svedčí o tom okrem iného stále väčší prílev obyvateľov do pobrežných oblastí na západe a juhozápade Turecka. Viac ako 60% populácie žije v mestách. Úradným jazykom je turečtina, dohovoríte sa však aj veľmi dobre po anglicky alebo nemecky.

 

ALANYA

Dodnes návštevníkov Turecka očarúva tzv. Kleopatrina pláž, kde údajne najslávnejší milenecký pár staroveku trávil svoje medové týždne, svojou polohou a upravenosťou. Tejto pláži bola ako prvej v Turecku udelená modrá vlajka EÚ, označujúca vynikajúce miesta pre ich údržbu, čistotu a starostlivosť o návštevníkov. Nad plážou sa vypína skalnatý mys a na ňom je stredoveká pevnosť so zachovanými hradbami, merajúcimi viac ako 6 km, odkiaľ je úžasný výhľad na mesto, pláže a pohorie Taurus. Pokiaľ by sa Vám nechcelo ísť až úplne hore, môžete vyjsť aspoň na tzv. Červenú vežu, ktorá kraľuje prístavu, ktorý bol v stredoveku domovským miestom seldžuckej fl otily, a taktiež častým cieľom stredomorských pirátov. Pod pevnosťou a na šiji, ktorá spája mys s pobrežím sa rozprestiera pôvodné centrum mesta, dnes stredisko večernej zábavy pre obyvateľov aj návštevníkov letoviska. Krásne pláže sa však ťahajú celé kilometre na východ aj západ od mesta, kde vznikajú jednotlivé turistické centrá ako je Konakli alebo Mahmutlar.

 

SIDE

Bývalá pirátska osada Side, miesto Antónia a Kleopatry, kde sa dodnes zachoval amfi teáter z 2. storočia, najväčší svojho druhu na Anatólii. Pohľad na staré mesto s ruinami byzantských kostolov, svätyní a rímskych kúpeľov je možný z pláží priamo od hotelových kapacít. Romantické mesto s množstvom pamiatok, ale i množstvom reštaurácií a obchodíkov poteší klientov všetkých vekových kategórií, ktorí sa do Side radi vracajú. Zlatisté pláže s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora ocenia predovšetkým rodiny s menšími deťmi. Mladšie generácie sa do Side schádzajú aj z ostatných letovísk kvôli známej diskotéke pod šírym nebom Oxyd, ktorá pripomína rozprávkové komíny Kappadokie. V okolí historického mestečka Side sa nachádzajú mnohé prázdninové dedinky s niekoľkými hotelmi väčšinou vyššej kategórie, za mnohé spomeňme aspoň Kumkoy, Colakli, Sorgun, Titreyengol či Kizilagac.

 

BELEK

Ak hľadáte pokojné a luxusné miesto k odpočinku, ste správne práve v Beleku. Belek je novšie moderné stredisko tvorené prevažne honosnými luxusnými hotelovými komplexmiumiestnenými vo veľkých, starostlivo udržiavaných záhradách priamo pri 12 km dlhej piesčitej pláži. Belek je chránenou prírodnou oblasťou, kde sa nachádza mnoho pínií a eukalyptov. A predovšetkým rajom golfi stov s výborne udržiavanými golfovými ihriskami. Hotely v tejto lokalite sú vhodné pre najnáročnejších z vás.

 

KEMER

Charakteristická pre oblasť Kemeru je prekrásna prírodná scenéria, dlhé pláže s belostnými kamienkami, omývané krištáľovo čistou vodou Stredozemného mora, v pozadí pohorie Taurus, jeho svahy pokrývajú stále zelené píniové háje a vzduch je presýtený vôňou živice. Kemer a okolie s množstvom romantických zátok a kúzelných zálivov tunajšieho členitého pobrežia, sú považované za jedny z najkrajších miest tureckého pobrežia vôbec. Nádherné je aj samotné mestečko Kemer s udržiavanými uličkami, mnohými obchodmi a reštauráciami. Za návštevu stojí určite i miestny prístav. V okolí Kemeru sa nachádzajú mnohé prázdninové dedinky s hotelmi väčšinou vyššej kategórie, za mnohé spomeňme aspoň Beldibi, Goynuk, Kiris či Tekirovu.

 

ANTALYA

Antalya je hlavné mesto Tureckej riviéry a taktiež jedným z najobľúbenejších letovísk Turecka s prekrásnym pobrežím, prírodnými krásami a nespočetné architektonické pamiatky z roka na rok priťahujú nových, ale aj prinavracajú minulých návštevníkov tohto mesta. Antalya so svojimi 500.000 obyvateľmi je považovaná za srdce Tureckej riviéry. Kryštálovo čisté more a pláže s jemným zlatožltým pieskom pasujú Antalyu za jedno z najnavštevovanejších letovísk a perlu Stredozemného mora. Najznámejšie pláže tejto oblasti so subtropickým podnebím sú Konyaalti a Lara. Bulvár lemovaný palmami je lákadlom pre príjemné večerné prechádzky.